X

Hakkımızda

Sektörün Temsilcilerinden
“Dinçer Kasa”

1980’li yıllarda Anadol modellerinin kesilerek kamyonete dönüştürülmeye başlamasıyla sektöre ilk adımını atan Sn. Osman Nuri DİNÇER, İstanbul Küçükyalı’da açtığı ilk tesisi ile bu dönüşüm içinde kendisine yer edinmiştir.

1992 yılında ise Dinçer Otomotiv Kasa San. Ve Tic. Ltd. Şti. adıyla profesyonel hayatına kamyon ve kamyonet kasası imalatı ile başlamış, dönemin Türkiye’de ki nadir temsilcilerinden olmuştur. Dört yıllık kısa bir sürenin ardından 1996’da Dinçer Otomotiv Kasa İkitelli şubesi ile hizmet vermeye başlamıştır.

Dinçer Kasa, 1992 yılında temelleri atıldığında kasa imalatı alanında misyonunu belirlemiş, dengeli yapısı, ihtiyatlı yönetim anlayışı ile kendisini kanıtlamış, sadece müşteri değil esnaf olarak ta çevresinde memnuniyet ve güven duygusunu oluşturmuş Türkiye’nin eski ve saygın aile şirketlerindendir.

Biz bu işte alaylıyız . . .
Hedefimiz,
sektörde başarı öyküsü yaratmak

Dinçer Kasa, oturmuş çalışan kadrosu ile kasa yapımında yüksek katma değerler yaratmak için iyi organize olmuş, gerek şirket yöneticileri gerekse çalışanları ile üretimenin zorluklarını , rekabet koşullarını en önemlisi başarı ve başarısızlık faktörlerini yaşayarak öğrenmiş olup bu alanda 20 yıllık profesyonel tecrübeye sahiptir.

2015 yılında yenilenen yönetim yapısı ile Genel Müdürlüğe Sn. Ömer DİNÇER atanmıştır.

Baba mesleği olan bu alanda kendisi bizzat ürün geliştirme süreçlerinin tümünde yer aldığı için empati gerektiren konularda son derece deneyim sahibidir. Bu deneyimlerini imalat çalışanlarının motivasyon ve iş disiplini konularında göstererek yaratıcı düşüncelerden ürüne katma değer oluşturulması, ekibin ürettiği ürüne sahip çıkması, ekibin senkronizasyonu gibi önemli faktörlerinin yönetilmesi aşamalarında kullanmaktadır.

Genç ve işinde usta çalışan kadrosuna sahip olduğunun bilinci ve teknolojinin bu konudaki yardımını da alarak bir başarı öyküsü yaratmak için yola çıkmıştır.

Biz Kimiz?

Türkiye’de Kasa İmalatı Tarihi

1970 yılında ilk kamyonet üretme fikri, Otosan fabrikasında bir Anadol A1′ in malzeme taşımak amacıyla tadil edilmesiyle ortaya çıktı. O tarihlerde, sanayileşmenin ve dışa açılmanın ilk yıllarında iç ticaretin de gelişmesi, özellikle küçük esnafın hafif yük taşınmasında “kamyonet” (pick-up)’lere olan ilgisini artırmaya başlamıştı. Bunun üzerine fiberglas atölyesinde çalışmalara başlandı ve önce bir miktar yekpare fiberglas gövdeli (kabin ve kasa) kamyonet yapıldı. Ancak bu aracın üretim ve kullanımının pratik olmaması nedeniyle saç kasalı fiber kupalı kamyonet üretimine geçildi. 1971 yılında seri üretimi başlayan Anadol kamyonetler P2 koduyla Otosan 500 olarak piyasaya çıkmış ve 1300cc benzinli motorla donatılmıştır.

Anadol kamyonetler geçirdiği ufak tefek dizayn değişiklikleri ile 1971’den 1991 yılına kadar 36.892 adet üretilmiştir.

PTT gibi pek çok kamu kuruluşu yıllarca Anadol pick-up ile hizmet verdi. Ancak, Anadol kamyonet’e olan talep o kadar arttı ki, talebin karşılanmadığı noktada özellikle A2 modellerinin kesilerek kamyonete dönüştürülme dönemi başladı. Mevzuatın da ruhsat tadilatı ile destek olduğu bu dönemde, binlerce Anadol otomobil kamyonet’e dönüştürülerek trafiğe çıktı.

Referanslarımız